2020. Festival poezije

Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL

Svaki je čovjek pjesnik, samo toga nije svjestan!​

Prošli smo i to iskustvo i uvjerili se kako ni izbliza nije važan samo broj ljudi kako bi se učinilo nešto veliko, već je zapravo važna – ideja.

Naime, prije šet jeseni, u prostoru Udruge Rotor okupila se jedna omanja skupina ljudi uživajući u jeseni, pečenim kestenima i ukusnom kuhanom vinu. I tako, uživajući u kestenima, prigodnim sjećanjima, kako to već ide, netko je započeo revitirati onu Tinovu – U slutnji, u čežnji daljine, daljine … Zatim netko nastavi onu : Tiho, o tiho govori mi jesen od Dobriše Cesarića. I vjerovatno bi se nastavile redati pjesme, da netko ne spomenu onako u zanosu i dojmu trenutka : Pa, zašto mi nebi organizirali Festival / večer poezije novozagrebačkih pjesnika amatera.

Već pogađate, nije dugo trebalo da svi skupa prihvate tu ideju i već slijedećeg dana prionu realizaciji.

Već krajem mjeseca  studenog u društvenom prostoru mjesne samouprave naselja Lučko uz svesrdnu pripomoć Podružnice umirovljenika Lučko /Ježdovec (pečeni kolači, sokovi…) održali smo Prvi Festival poezije Novog Zagreba. Uz desetak autora uživali smo u predivnoj večeri, čarobnim stihovima, novim poznanstvima, predivnoj moćnoj emociji kreacije i zajedništva.

Sudbina je nekako odredila da već slijedeće jeseni u suradnji sa našim dragim prijateljima iz Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina grada Zagreba učinimo mnogo veći i sadržajniji festival u trajanju od tri večeri, gdje bi svake godine bio – gost domaćin – jedna od nacionalnih manjina. Ime festivala se promjenilo u Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL, iako je odmah ovom suradnjom uvelike prerastao granice autora poezije Novog Zagreba.

Prošli smo i to iskustvo i uvjerili se kako ni izbliza nije važan samo broj ljudi kako bi se učinilo nešto veliko, već je zapravo važna – ideja.

Naime, prije šet jeseni, u prostoru Udruge Rotor okupila se jedna omanja skupina ljudi uživajući u jeseni, pečenim kestenima i ukusnom kuhanom vinu. I tako, uživajući u kestenima, prigodnim sjećanjima, kako to već ide, netko je započeo revitirati onu Tinovu – U slutnji, u čežnji daljine, daljine … Zatim netko nastavi onu : Tiho, o tiho govori mi jesen od Dobriše Cesarića. I vjerovatno bi se nastavile redati pjesme, da netko ne spomenu onako u zanosu i dojmu trenutka : Pa, zašto mi nebi organizirali Festival / večer poezije novozagrebačkih pjesnika amatera.

Već pogađate, nije dugo trebalo da svi skupa prihvate tu ideju i već slijedećeg dana prionu realizaciji.

Već krajem mjeseca  studenog u društvenom prostoru mjesne samouprave naselja Lučko uz svesrdnu pripomoć Podružnice umirovljenika Lučko /Ježdovec (pečeni kolači, sokovi…) održali smo Prvi Festival poezije Novog Zagreba. Uz desetak autora uživali smo u predivnoj večeri, čarobnim stihovima, novim poznanstvima, predivnoj moćnoj emociji kreacije i zajedništva.

Sudbina je nekako odredila da već slijedeće jeseni u suradnji sa našim dragim prijateljima iz Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina grada Zagreba učinimo mnogo veći i sadržajniji festival u trajanju od tri večeri, gdje bi svake godine bio – gost domaćin – jedna od nacionalnih manjina. Ime festivala se promjenilo u Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL, iako je odmah ovom suradnjom uvelike prerastao granice autora poezije Novog Zagreba.

Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL se od tada održava u tri večeri:

  • I večer (četvrtak) Večer domaćina i ostalih nacionalnih manjina grada Zagreba
  • II Večer (petak) večer poezije u kajkavskom izričaju.
  • III Večer (subota) Večer poezije u klasičnom književnom hrvatskom izričaju.

Svo vrijeme trajanja festivala – gost domaćin – jedna od nacionalnih manjina grada Zagreba u prilici je  predstaviti svoje višestoljetno djelovanje u gradu Zagrebu, kroz kulturu, gastronomiju i sl. (obično prvu večer posjećuju  i kraćim govorom uveličavaju veleposlanici, zemalja iz kojih potiče nacionalna manjina.

Naime, prvu večer otvaranja Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL  (koji se svojim održavanjem svake godine seli iz jednog u drugo novozagrebačko naselje) gost domaćin prezentira sebe (folklorni nastupi), ne zamarujući ostale sudionike, da bi drugi dan prije večeri poezije održali Tribinu o doprinosu te određene nacionalne manjine na kulturu, običaje i tradiciju grada Zagreba.

Treći dan, također prije same večeri poezije održava se izložba umjetničkih slika ili fotografija, koje su gotovo po običaju odlično posjećene predstavnicima lokalne samouprave ali i mještanima naselje u kojem se održava festival.

Naime po završetku treće večeri  Festival poezije Novog Zagreba INTERNACIONAL, slijedi , kako smo već spomenuli uručenje nagrada, ali i prigodni domjenak u kojem su se svi sudionici u prilici upoznati sa autohtonom hranom i kolačima, te ponekad i pićem zemalja iz koje dolaze predstavnici nacionalne manjine – gosta domaćina – festivala.

Preporuke

 … sve je započele sasvim spontano , kada su jedan djed Mirko i njegovih dvoje unuka Rea i Leon, u hladu ispred svoje zgrade birali tratinčice i ukrašavali ulaz…

Uz desetak autora uživali smo u predivnoj večeri, čarobnim stihovima, novim poznanstvima, predivnoj moćnoj emociji kreacije i zajedništva.